WEC 2014

Organizing Committee

Chair: Sarah-Jane Laxdal
Finance: Nicole Chan, Shuying Yuan
Sponsorship: Rabia Ladha, Sheldon Rhein
Hospitality: Cindy Kwok
Registration & Communication: Ranek Kiil
Socials: Joanna Lok, Melissa Sim
Risk Management: Heidi Johnson
Competitions: Stephanie Bohaichuk
Junior Design: Alissa Adams
Senior Design: Brandon Cathcart
Engineering Communications: Kong Shau Cheong
Innovative Design: Sara Dmitri
Impromptu Debate: Salma Elmallah
Re-Engineering: Fraser Mah
Consulting Engineering: Nancy Manchak

Results

Junior Design

First Place: University of Alberta

Jason Wang, Marcus Stack, Nikola Viktorov, Andy Wong

Second Place: University of Victoria – Stream A

David Bernard, Malcolm McEachern, Trevor Richardson

Third Place: University of Victoria – Stream B

Neil McLagan, Cooper Gradishar, Tim Erdmer, Kieran Armstrong

Senior Design

First Place: University of British Columbia – Vancouver

Kelvin Tam, Steven Stewart, Alex Jew, Devin Luu

Second Place: University of Alberta

Douglas Rebstock, Shahzeb Asif, Stéphane Magnan, Esmatullah Naiyar

Third Place: Simon Fraser University – Burnaby

Julian Lo, Michael Fujiwara, Gordon Ho, Simon Zhong

Best Teamwork: British Columbia Institute of Technology

Daine Strankman, Yinan Scott Shi, Joshua Fraser, Alex Martins

Consulting Engineering

First Place: University of Calgary

Aaron Baskerville-Bridges, Steven Eidsness, Anjuli Cheema, Brayden Kooistra

Second Place: University of British Columbia – Vancouver

Alex Lush, Hans Seidemann, Ian Campbell, Sean Morgan Anderson

Third Place: University of Alberta

Cecilia Gee, Matthew Nickel, Mitchell Grams, Michael Nicol-Seto

Re-Engineering

First Place: University of British Columbia – Okanagan

Dillan Ferguson, Kevin Lyall

Second Place: British Columbia Institute of Technology (B)

Bryan Hellard, Charles Gallagher

Third Place: University of Alberta

Nicholas Meier, Giovanni Di Lullo

Innovative Design

First Place: British Columbia Institute of Technology

Nathan Lafleur, Damien McCombs, Cory Bernard

Second Place: University of Victoria – Stream A

Adrian MacRae, Austin Warren

Third Place: University of Manitoba

Cameron MacGregor

Impromptu Debate

First Place: University of Saskatchewan

Stefan Belev, Matthew Schmeiser

Second Place: University of Alberta

Karim Kurji, Henry Su

Third Place: University of Yukon (A)

Jeevan Pawa, Veronica Knott

Engineering Communications

First Place: University of Victoria – Stream A

Nigel Syrotuck

Second Place: University of Saskatchewan (A)

Spenser Hertz, Luke Patola

Third Place: University of Manitoba (A)

Avery Simundsson

School Spirit Award

British Columbia Institute of Technology